WordPress My WP Backup Pro Eklentisi ile Site Yedeğini Alma

Arkadaşlar wordpress te site yedeğini almanın çeşitli yolları vardır menuel olarak ayriyeten eklenti gerekmedende alabilirsiniz veya güzel ekletinleri sitenizde aktif ederekte kolayca yedek alabilirsiniz.

EKLENTİ İLE YEDEK ALMA

O kadar çok ekletin var iken sizlere en kolay  şekilde kullanacağınız My WP Backup Pro eklentisini öneririm.

1- Eklentiyi Kurup aktif edin.
2- Admin Paneli – My WP Backup – Dashboard sekmesine gelin.
3- Perform a Backup seçeneğini tıklayın.
4- Tıkladıktan sonra karşınıza gelen Add New seçeneğini tıklayın.
5- Karşımıza komut verebileceğimiz manuel seçenekler çıkıyor.

Öncelikle bunların anlamı nedir.

Job Name : Otomatik yedekleme için bir isim belirle.
Filename : Yedeklerin nasıl isimlendirileceğini belirle.
Differential Backups : Bu seçeneği aktif ederseniz en son almış olduğunuz yedekten sonra yapmış oldugunuz değişiklikleri yedekler.
Safe Keeping : En son almış olduğumuz kayıtlardan kaçtanesinin kayıt altında tutulmasını soruyor bizden.Hepsinin kayıt altında durmasını istiyorsanız 0 olarak değer veriyorsunuz.
Split into Volumes: WordPress yedekleme işlemini parçalara bölmemizi sağlar.Site boyutunuz yani alacağınız yedek fazla büyükse bunları parça parça halinde almayı sağlıyor.300 ve 500 mg lık parçalara bölebilirz.

CONTENT sekmesine ellemiyoruz burada hangi dosyaarın yedeklenip yedeklenmeyeceğini hakkında bizlere yardımcı oluyor.Fakat ellemeyin buraya hepsi seçili kalsın.

SCHEDULE

Run Job : Yedekleme işleminin otomatikmi yoksa manuel olarakmı yapılmasını soruyor bize.Wp Cron otomatik demek.
Cron Mode : Hangi sıklıkta yedekleme işlemi yapılacağını soruyor.

DESTİNATİON

Local Copy : Yedekleme için dış kaynak seçememize yarıyor.Genelde çoğu kişi google drivere konumlandırıyor.Dış kaynağı seçtiktenten sonra aynı zamanda bir kopyasınıda site serverinde bir dosya oalrak arşivliyor.
Backup Dir : Bu kısım biraz özele kaçıyor.Yani bu kısımda /my-wp-backup seçeğini aktif ederseniz serverinizin root kısmında bir dosya oluşturup arşivlerin orada toplanmasını sağlıyor.

Şimdi gelelim Google Drive WordPress Yedekleme Nasıl Yapabiliriz.

Google drive seçtikten sonra Google Drive Details Access Token seçeneği çıkacak.Connect Google Drive Account butonuna tıkladıktan sonra bizi yönlendirip bir pencere çıkacak ve bizden izin isteyecek.

İzin verdikten sonra bize hemen altta kod veriyor arkadaşlar.
Vermiş olduğu kodu hemen kopyalayıp panele geri dönüp Google Drive Authorization Code kısmına yapıştırıyoruz.Sonrasında Get Access Token butonuna tıklıyoruz.
Seve settings diyoruz ve işlemimiz tamamdır.
Bu şekilde google hesabımızı yedekleme için wordpress ile ilişkilendirmiş olduk.

Report

Burada yedekleme tamamlandıktan sonra rapor halinde bilgi yani bildiri yapması için ayarlamalar yapabiliyoruz. Yani e-mail seçeneğini tıklayarak yedekleme bitiminde bize bildirim vermesini sağlıyoruz.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir